лище на енергия. Жлъчният мехур също е орган, има крушовидна форма и се намира под черния дроб. Той е отговорен за съхраняването на жлъчката, произведена в черния дроб, необходима за смилането на мазнините. Когато жлъчният мехур се отстрани, жлъчната течност тече директно към червата от черния дроб, така че можем да считаме, че жлъчният мехур е необходим, но не основен орган, какъвто е черният дроб.
[прочети още]Чувал ли си за растението мака? То добива все повече популярност като суперхрана с многобройни ползи. Някога, важна храна за войните на инките в Перу, в последното десетилетие тя е все по-известна и търсена в цял свят. Както повечето дарове на природата, има съвсем скромен вид, но крие истински впечатляващи ползи за здравето.
[прочети още]С термина "паразити" се означават само еукариотни организми, въпреки че патогенните бактерии и вирусите също водят паразитен начин на живот.
[прочети още]Гугул (Commiphora mukul, Commiphora wightii, Guggal, Guggul, Guggulu) представлява храст или малко дърво, цъфтящо растение от семейството на Тамяновото дърво (Burseraceae). Достига на височина до 4 метра. Полученият продукт от него също се нарича „гугул” (guggul или guggulu). Той е с лечебно предназначение и представлява сока (растителната смола) на Commiphora mukul. Други имена на растението са: Devadhupa, Balsamodendrum mukul, Balsamodendrum wightii, Gomme Guggul, Gomme-Résine de Guggul, Guggul Gum Resin, Guggul Lipids, Guggulipid, Guggulipide, Guggulu Suddha, Guggulsterone, Guggulstérones, Guggulstérone, Guggulsterones, Guglipid, Gugulipid, Gum Guggulu, Gum Guggal, Indian Bdellium, Indian Bdellium-Tree, Koushika, Palankasha, Mukul Myrrh Tree, Yogaraj Guggul Gum Resin. То е ключов компонент в древната индийска Аюрведа медицина. Но количествата му вече са оскъдни, поради прекомерният му добив и употреба в неговите две местообитания в Индия - Гуджарат и Раджастан. Така Световният съюз за защита на природата (IUCN), включва растението в своята Червена книга на застрашените видове.
[прочети още]Може да се използва и готова смес: https://www.bioecosviat.com/zlatno-mliako-na-prah-naturalno-zdravnitza-150-gr-.html
[прочети още]Тук ще ви разкрием, за какво служи магнезият в организма и с кои храни да си осигурим достатъчни количества от него
[прочети още]Токсините се трупат с времето в тялото ни, правят го подмолно и тихомълком, докато ние си мислим, че всичко ни е наред. Всъщност последствията за тялото никак не са маловажни. Високите токсични нива предизвикват нарушения на правилното функциониране на организма и тялото започва да боксува. Повишеното съдържание на токсини в тялото може да доведе до дисбаланс на хормонално ниво, като например повиши кортизола, а оттам и усещането за стрес, апатия или липсата на здрав сън. Токсичността на организма се отразява върху настроенията на човек и особено липсата на свежест сутрин.
[прочети още]Омега-3, фибри и антиоксиданти пазят от диабет, деменция и рак Лененото семе и лененото масло са незаменими продукти за съхраняване на мозъка, потвърди изследване на учени от Медицинското училище на Харвард. Експериментът е доказал огромни ползи от тази лечебна субстанция, която намалява загубата на мозъчна маса, подобрява двигателната активност и пространствената памет
[прочети още]Консумацията на достатъчни количества аргинин е важна за нормалното функциониране на сърдечно-съдовата система
[прочети още]Естествено лекарство с повече от 100 биоактивни вещества. Достъпно е за всеки, евтино е и се приготвя много лесно. Заложете на тези съвети и ще ни бъдете благодарни.. Следвайте препоръките от youtube канала на Moja kućina Tanja (видео урок в края на статията) Съставка, която винаги трябва да имате под ръка у дома. Чували ли сте някога за съставка, наречена черен кимион? Може да се купи в магазина за хранителни стоки. Обикновено го има в дрогерии, биомагазини. Трябва да знаете, че това не е просто обикновена подправка за храна а напротив. Черният кимион има много благоприятен ефект върху нашето здраве – за ефекта му се говори и в Аюрведа. Важна особеност е съдържанието на горчивото вещество нигелин, което облекчава спазмите (неволните мускулни контракции) на бронхите и затова много помага при дразнеща кашлица - облекчава.
[прочети още]Как да изчистим паразитите от тялото – огромен брой хора имат паразити в тялото, а повечето дори не знаят за това. Паразитите са в основата на много видове заболявания. По-голямата част от засегнатите хора не са диагностицирани и дори не знаят, че ги носят. Изложени сме на паразити постоянно – от яденето на необработено месо или риба, до ходенето бос, или до пиенето на мръсна вода, а също така и от споделянето на леглото с домашен любимец.
[прочети още]Целината (Apium graveolens) е изключително полезно растение, което често намира приложение в нашата кухня. Наричано още кервиз, то се консумира както сурово, така и варено. ЗА КАКВО ПОМАГА ЦЕЛИНАТА
[прочети още]През зимата човек качва средно около 2 до 5 килограма. Тези килограми защитават тялото ни от студа. Механизмът на натрупването им е доста прост: навън е мрачно и студено, а вкъщи е топло и хладилникът е близо. Липсата на достатъчно слънчева светлина предизвиква депресия, а тя предизвиква желание за нещо вкусно. В студеното време се храним по-обилно. Тялото ни натрупва енергия за затопляне, затова наблягаме на повече месо, тестени изделия, сладкиши и други калорични продукти. През пролетта се опитваме да се вталим с екстремни диети. Много по-добре обаче е изобщо да не се стига до напълняване. За целта трябва да се храним здравословно. Причина за чувствителност към студа може да е липсата на полезни вещества – калий, йод, желязо и магнезий.
[прочети още]В тази статия ще ви разкрием как да спрете косопад, причинен от нарушена функция на щитовидната жлеза
[прочети още]Факт: 4% от жeнитe на възраст от 40-60 години страдат от дeфицит на витамин В12 , а ощe по-голям брой игнорират трeвожнитe симптоми на дeфицит на витамин В12 . Искатe да иматe красива коса, здрава кожа и силна нeрвна систeма? Тогава чeтeтe по-нататък!
[прочети още]Хранителната диета е част от лечението при някои заболявания, основно на храносмилателната система и това го знае всеки човек. При други здравословни проблеми храната сякаш не е сред важните моменти при овладяването на симптомите. Такова заболяване е остеопорозата, която засяга костната система. Всъщност това не е вярно, защото храненето и при такива оплаквания има съществено значение за справяне със здравословния проблем. За да се направи връзка между дадено заболяване и нужната хранителна диета трябва да се познава същността на болестта и изискванията, които вървят с нея.
[прочети още]Щитовидната жлеза функционира като хормонален регулатор. Тя играе важна роля в метаболитните процеси, регулацията на хормоните и температурата на тялото. При заболяване на щитовидната жлеза тя е хронично възпалена и не може да функционира добре както здравата щитовидна жлеза. Тя често забавя или спира производството на основни хормони, което може да причини увеличено тегло, суха кожа, косопад, умора, запек и чувствителност към студ. Какво представлява болестта на Хашимото Тиреоидитът на Хашимото е най-честото автоимунно състояние и водеща причина за хипотиреоидизъм или недостатъчна активност на щитовидната жлеза. Понякога се нарича болест на Хашимото. Болестта на Хашимото е по-често срещано заболяване при жените, отколкото при мъжете. То е сред така наречените автоимунни заболявания и е свързано с унищожаване на щитовидната жлеза от белите кръвни клетки. Дължи се на повишеното ниво на антителата. При този процес се наблюдава хормонална хипофункция на жлезата, тъй като е нарушена нейната способност да формира хормона Т4 и да го преобразува в активната му форма Т3. Болестта засяга целия организъм, но най-вече се отразява на метаболитните процеси и на работата на сърдечно-съдовата система.Причините за отключването на болестта на Хашимото може да бъдат най-разнообразни. Според някои теории тя се дължи на наследствена обремененост, според други е резултат от инфекция, а според трети се дължи на натрупан стрес от съвременния забързан начин на живот, неправилно хранене и нарушено храносмилане. Тези фактори могат да доведат до повишена чревна пропускливост, а тя е в основата на протичането на тиреоидита на Хашимото. Причините за поява на заболяването са много и няма как да се въздейства на всички фактори, които му влияят, единствената правилна стратегия е чрез промяна в хранителните навици. Ролята на храната при Болест на Хашимото Храната е един от инструментите, с които можем да подпомогнем функцията на щитовидната жлеза. Подходящият хранителен режим при Хашимото може да повлияе благоприятно на възпалението и да улесни регулирането на теглото.
[прочети още]