Glycyrrhiza glabra
Сладникът е многогодишно тревисто растение от семейство Бобови. Сладникът е с късо дебело коренище.
Широко познат е още като Сладък корен и Женско биле.
Сладникът действа като стимулант на надбъбречна кора и панкреас. Има противовъзпалително, антиартритно, спазмолитично, противоязвено, антималарийно, антибактериално, антивирусно действие. Билката е антиоксидант и диуретик. Помага на храносмилането, успокоява стомашната лигавица. Има отхрачващо, естрогенно, хипогликемично действие. Действа като стимулант на имунната система. Понижава холестерола в кръвта. Сладникът има и леко слабително действие. Защитава черния дроб. Предпазва при излагане на радиация. В народната медицина сладкият корен се използва при затруднения при уринирането поради наличие на аденома на простатата.
Народни наименования на билката
Боряна дулче (рум.), женско биле, сладка билка, сладник, сладок, сладунек, сладък корен, сладко биле.
При заболяване на дихателните пътища (ангина, бронхит, катар, кашлица, задух) за улесняване отделянето на храчките, пресипнал глас. При възпаление и камъни в бъбреците, гастрит, хроничен запек, ревматизъм, язвена болест.
Отвара: Запарка от 2 чаени лъжички корени на 250 мл вряща вода за 10 мин, която се изпива на 3 пъти преди хранене. Доза за един ден.
Сироп: Прави се от отварата и се използват като успокояващо отхрачващо средство при астма и бронхит.
Корен, смлян на прах: Леко се втрива върху гангренясали рани.
Сладник корен небелен, нарязан на едри парченца (Glycyrrhiza glabra).
Дългосрочната употреба на женско биле, Succus Liquiritiae е нежелателна, тъй като може да се наруши балансът на електролит-вода (това ще доведе до образуване на отоци). Противопоказан на бременни и кърмещи жени.
Биопрограма